Kolesterolü yok ediyor damarları ise matkap gibi açıyor. İşte sır gibi saklanan tarif

Sarımsak ve limon doğal ilaç olarak bilinir. Damar tıkanıklığı sorunu son zamanda artarak devam ediyor. Bazı mucize besinler ve yiyecekler damar tıkanıklığına ise iyi geliyor:! İşte damarları açan tarif

Kolesterolü yok ediyor damarları ise matkap gibi açıyor. İşte sır gibi saklanan tarif

Damar tıkanıklığı dikkat edilmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Yediğimiz içtiğimiz bası besinler damar tıkanıklığına neden olabilmektedir.

Bazı besinler ise damar tıkanıklığı sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Yazılı kaynaklarda yer alan bilgi çok sayıda yerde bulunmuyor. İnternet  ortamında ise yalan yanlış bilgi çok.

Sabah gazetesi ise damar tıkanıklığına iyi geldiğini iddia eden dikkat çeken bir reçete yayınladı. Yayınlanan reçetede damar tıkanıklığına iyi gelen bir tarif yer alıyor.

İşte işinize yarayacak olan o bilgiye ilişkin tüm detaylar

Sabah'ın haberine göre, 2 bin yıldan önce yazılmış olduğu tahmin edilen reçete, hem trigliserid, kolesterol ve kan damarlarındaki kireçli tortulara karşı hem de uzun bir ömür için kullanıldığı düşünülüyor.

Kan damarlarını başarılı bir şekilde temizlemenin yanı sıra bu eski doğal ilaç, kan damarlarının esnekliğini artırıyor, kalp krizine ve göğüs ağrısına karşı koruyor. Ayrıca görme yetisini artırıyor ve vücudu gençleştiriyor.

Peki Damar tıkanıklığına iyi geldiği söylenen bu reçeteyi yapmak için gerekli şeyler nelerdir? Bu kapsamda da sizler için bazı bilgiler derledik.

NASIL YAPILIR?

300 gram sarımsak ve 1 kilogram limonun kabuğunu ince olacak şekilde öğütün. Ardından, 1.5 litre su kaynatın ve sonra ocağın altını kısıp öğütülmüş sarımsak ve limonu ekleyip tencerenin kapağını örtün. Bu karışımı tam 14-15 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Bu doğal karışımın 50 ml'si (1/4 su bardağı) 25 gün boyunca her sabah aç karnına alınmalıdır. Daha sonra, 10 günlük bir mola verin ve ardından sağlık durumunuzu iyileştirmek için işlemi tekrarlayın. Daha sonra tüketmeyi bırakın.

Genel sağlık durumlarını iyileştirmek için bu doğal ilacı kullanmak isteyen sağlıklı insanlar, ancak ve ancak yılda sadece bir ya da iki kez olmak üzere 25 günlük periyodlar halinde ve 25 günlük kullanım periyotları arasında 6 aylık bir süre olacak şekilde kullanmalılar. Herhangi bir sağlık sorunu olanların doktoruna danışmadan tüketmemesi gerekir.

CEVİZİN DE ETKİSİ BÜYÜK

Damarları temizleyen bir diğer mucizevi gıda da ceviz. Yapılan araştırmalar cevizin insan sağlığına faydalarını bir kez daha gözler önüne serdi. Cevizin özellikle beyin gelişimine katkıları biliniyordu. Ancak yapılan araştırmalar sonucu ceviz tüketiminin kısa sürede vücuda etki ettiği ve damarları temizlediği anlaşıldı. Ceviz tüketiminin kalp krizini önlediği, damarları temizlediği ve birçok fayda sağladığı ortaya çıktı! Ceviz tükettiğinizde saatler içinde vücutta meydana gelen değişimler ve cevizin faydalarını Dr. Muammer Yıldız tek tek sıraladı.

Düzenli olarak ceviz yemek ya da ceviz yağı içmek, riski yüksek oranda düşürüyor ve sizi kalp krizine karşı düzenli olarak koruyor. Araştırmada insanlar bir avuç ceviz yedikten 4 saat sonra, kan damarlarının esnekliğinde ve kolesterol seviyelerinde iyi kan akışına yardımcı olacak düzeyde bir gelişme kaydedildi.
Cevizin ve ceviz yağının kalbe faydalarını ortaya koyan araştırmanın sonucu; bunların düzenli tüketiminin bizi kardiyovasküler hastalıklardan koruduğu yönündeydi.

CEVİZ YAĞI HAFTADA 4 SEFER

Pennsylvania'da Penn State University'nin beslenme profesörü Dr. Penny Kris Eterton, "Ve sadece bir avuç ceviz ya da ceviz yağını haftada 4 gün tüketerek kalp krizi riskini anlamlı bir şekilde azaltabilirsiniz" diyor.

Bu çalışmada özellikle; daha sağlıklı olabilmeniz için her gün ihtiyacınız olan porsiyon belirlendi. Sadece 3 yemek kaşığı (51 g) ceviz yağını içerseniz kan damarlarınızın kondisyonunu 4 saat içinde geliştirmiş oluyorsunuz.

Ceviz yağının özellikle endotelyal hücrelerin sağlamlığı için çok faydalı olduğu kanıtlandı.Bu hücreler kan damarlarını hizalıyor ve damarların esnekliğinde önemli bir rol oynuyor. 2000 yıllık mucize! Kolesterolü yok ediyor damarları açıyor. Bu hücreler kan damarlarını hizalıyor ve damarların esnekliğinde önemli bir rol oynuyor.

KALP VE DAMARLARA FAYDALARI

sağlıklı bir yaşamın parçası olarak ceviz yemek kalp için iyidir. Doymamış yağ asitleri ve diğer besinleri içeren ceviz önemli bir aperatif yiyecektir diyebiliriz. Eğer kalp ile ilgili sorununuz varsa doğru tüketilmesi durumunda cevizin faydasını göreceksiniz.

KEMİKLERE FAYDALARI

Bazı uzmanlar cevizde bulunan kalori miktarının kiloya neden olacağını iddia ediyor fakat buna karşılık büyük bir çoğunluk ise aşırı şekilde beslenilmediği sürece cevizin içerdiği kalorinin kemiklerin güçlenmesine katkı sağladığını belirtmektedirler. Ayrıca ceviz tüketiminden sonra meydana gelen kalorinin vücut tarafından depolanmadığı belirtiliyor.

CİLDE FAYDALARI

Omega 3 yağı ve zengin bakır içeren cevizin cilde de çok faydası vardır. Her gün 2-3 ceviz tüketimi cildin elastikliğini arttırır ve ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına yardımcı olur.

BEYİNE FAYDALARI

Ceviz linoleik, alfa linoleik ile birlikte vitamin E ve B6 vitaminlerini içerdiğinden dolayı sinir sitemlerine olumlu yönde etki yapar. Bazı bilim adamları besin maddelerinin hangi organımıza benziyor ise o organa faydalı olduğu yönünde iddiaları var ki ceviz de görüntü olarak beyine benziyor.

Fakat cevizin beyine benzemenin ötesinde ciddi anlamda beyine faydaları var. Özellikle stres ile mücadelede antidepresan görevini üstlenen ceviz, uyku sorunu olanlar için de şifadır. Yatmadan önce yenilen ceviz, içerdiği triptofan yardımı ile uyku sorununuzu çözebilir.

DİYABETE FAYDALARI

Diyabet hastalığında karşılaşılan en sık sorun kan şekerinin yükselmesidir. Ceviz ise kan şekerinin makul seviyelerde kalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece diyabet hastalarının kalp hastalığına da yakalanma riskini düşürmektedir.

KOLESTEROLE FAYDALARI

Günlük 4-5 tane ceviz tüketiminin kolesterolü düşürür. İyi kolesterol seviyeni yükseltir ve kötü kolesterol yükselmesine engel olur. 
Bununla birlikte damarların çevresini temizler ve genişlemelerini sağlar, böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

Damar tıkanıklığına iyi geldiği belirtilen bazı besinler de bulunmaktadır. O besin gruplarını sıralayacak olursak karşımıza çıkan bilgiler ise şu şekildedir. İşte damar tıkanıklığı konusunda bilmeniz gereken o mucize besinler ve o besinlerin faydalarına  ilişkin önemli detaylar

ZEYTİNYAĞI

Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıkları görülme oranının daha az olması zeytinyağı sayesindedir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanseri önler ve tansiyonu düşürür.

BADEM

E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengin olan badem, içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlardaki hasarı engeller.

NAR

İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde nar, kan akışını arttırır ve damarların tıkanmasını önler.

ZERDEÇAL

Zerdeçal, damar temizliğinde en etkili baharatlardan biridir. Ayrıca damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını engeller.

BROKOLİ

K vitamini ve lif açısından zengin olan brokoli, kolesterolü ve tansiyonu düşürür. K vitamini damarlardaki kalsiyum seviyesini dengeler.

AÇAİ ÜZÜMÜ

Özellikle kolesterolü düşüren bu meyve kan akışını dengeler ve bu sayede kalp için çok faydalıdır.

YEŞİLÇAY

Yeşil çay, damarlara hasar veren oksidatif stresi azaltır ve damarları temizler. İçerdiği antioksidanlar kolesterolü düşürür ve bu sayede kalbi korur.

KUŞKONMAZ

Kuşkonmaz, damarlardaki baskıyı azaltır ve bu sayede kan akışını hızlandırır. Ayrıca damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi gelir.

YULAF

Yulaf, kolesterolü düşürür ve damarları temizler. Öğünlerinize yulafı eklemenizi öneririz.

TARÇIN

Antioksidan deposu olan tarçın, kandaki şekeri düşürür ve bu sayede damarlar için çok faydalıdır. Günde 1 çay kaşığı tarçının kandaki yağ oranını yüzde 26 oranında azalttığı kaydedilmiştir.

Damar tıkanıklığı konusundaki bu bilgiler hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyiniz!

İlgili Haberler