İçi Lokum gibi Dışı Çıtır çıtır olan Evde Simit Yapmanın Püf Noktaları ve Evde simit tarifi

Simit Türk mutfağının en sevilen lezzetlerindendir. Evde de yapılabilen simit en az börek kadar vazgeçilmezimizdir. Peki nasıl yapılır? tarifi

İçi Lokum gibi Dışı Çıtır çıtır olan Evde Simit Yapmanın Püf Noktaları ve Evde simit tarifi

İnsanlar hayatlarında aparatif yiyecekleri çok sık tercih ederler. Çocukluktan bu yana insanların hayatında simidin önemli bir yeri vardır. Simit, işe giderken ya da okula giderken en önemli kurtarıcılardandır. Özellikle acelesi olanlar, simit yiyerek açlıklarını bastırabilirler. Aldıkları simitlerin temizliğinden şüphe edenler, kendi simitlerini yaparak işe ya da okula da götürebilirler. Evde simit yapmak çok zor bir işlem değildir.

Sadece birkaç püf noktaya göre hareket edilmesi gerekir. Evde simit yapanların dikkat edeceği püf noktalardan bir tanesi susamları kavurmaktır. Simidin lezzetli olabilmesi için, hamurunun da çok sert olmaması gerekir. Cıvık hamurla simit yapabilmek için, parmakların çok az yağa batırılması gerekir. Bu şekilde simitlerin hamurları kolayca hazırlanabilir.

Hamur ve susamın iyi yapılmış olması simidin çok iyi çıkmasını sağlar. Simitler yapılırken fırın tepsisine yağlı kağıt da koyulmalıdır. Unun çok fazla koyulması hamurun sertleşmesine neden olur. Bu da lezzetsiz bir simit olmasına neden olur.

Evde Simit Yapabilmek İçin Malzemeler

Çay saatlerinin vazgeçilmezi olan simitlerin lezzetli olabilmesi için, tüm malzemelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Simit yapabilmek için malzemeler şunlardır;

  • 1,5 su bardağı ılık süt
  • Yarım su bardağı ılık su
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 2 silme yemek kaşığı şeker
  • 1 yumurta akı
  • 1 dolu tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket maya
  • 4,5 5 su bardağı un malzemelerinin hazırlanması gerekir.

Bu malzemeler içerisi için hazırlandıktan sonra, üzeri içinde 1 su bardağı kavrulmuş susam kullanılır. Daha sonra simitleri bulamak için, 4 yemek kaşığı pekmezle karıştırılmış olarak ve 1 çay bardağı su kullanılır. Yapımı konusunda birçok farklı tarif olsa da hem yumuşak hem de kolay bayatlamayan bir simit için bu tarifi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Denenmiş tarifler ile evinizde de profesyonel simit yapabilmek sanıldığından çok daha kolaydır.

Evde Simit Yapılışı

Simidin yapılabilmesi için ilk olarak ılık süt, su, maya ve şeker bir kaba alınır. Karıştırılarak 5 dakika bekletilir. İçerisine yumurta kırılır ve karıştırılır. Un yavaş yavaş eklenerek yoğurulur. Hamurun ağzına streç film kapatılır ve oda sıcaklığında 1 saat boyunca bekletilir.

Daha sonra hamurlardan minik bezeler hazırlanır. Sulu pekmeze ve susama batırılarak şekil verilir. Hamurlar hazırlandıktan sonra 180 derece fırına koyularak 30 dakika pişirilir. Bu şekilde çok lezzetli simitler hazırlanabilir. Dilediğiniz kadar hazırlama şansınız bulunmaktadır. Malzemeyi yapacağınız simit sayısına göre artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Dilerseniz ek olarak farklı lezzetler de ekleme şansınız bulunmaktadır.

İlgili Haberler