Türkiye'de Bir Çok Kişiye Kullandırılan Sinovac'ın 3. doz etkisi belli oldu

Koronavirüs aşılaması sürerken Sinovac'ın 3. doz etkisiyle ilgili flaş bir haber yayımlandı..

Türkiye'de Bir Çok Kişiye Kullandırılan Sinovac'ın 3. doz etkisi belli oldu

Koronavirüse karşı aşılama çalışması tüm hızıyla Türkiye'de devam ediyor. En çok kullanılan aşılardan biri de Türkiye'de Sinovac olmuştu

Gelen son dakika haberine göre Koronavirüsün ortaya çıkan varyantlarının ardından güçlendirici üçüncü doz uygulamaları başlarken Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının üçüncü dozu ile ilgili araştırma da yayımlandı.

Konuyla İlgili Olarak NTV'nin aktardığı habere göre; Çin’de yapılan çalışmada, Sinovac’ın aşısından iki doz olan kişilerin antikor seviyelerinin yaklaşık altı ay sonra düştüğü aktarılırken, üçüncü doz aşının ardından antikor seviyesinin yükseldiği açıklandı..

Toplamda 540 kişi incelendi


Gelen bilgilere göre İki doz aşı olmuş 540 kişiye üçüncü doz aşı ve plasebo verilerek gerçekleştirilen çalışmada, ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra üçüncü doz Sinovac aşısı olan katılımcıların, 28 gün sonra antikor seviyelerinde yaklaşık 3-5 kat artış görüldüğü aktarıldı.

Ayrıca 18-59 yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örnekleri üzerine yapılan çalışmada, iki doz aşı olan kişilerin İki hafta sonra yüzde 16,9, dört hafta sonra ise yüzde 35,2 düzeyinde antikora sahip olduğunun tespit edildiği bildirildi.


Bilim insanları tarafından yapılan Araştırmada, bir aşının hastalığı önleyebilmesi için antikor düzeylerinin eşiği henüz tam olarak çözülemediği için, antikorlardaki düşüşün aşının etkinliğini nasıl etkileyeceğinin belirsiz olduğuna dikkat çekildi. 

Son olarak Araştırmacılar, çalışmada antikorların daha bulaşıcı varyantlara karşı etkisinin test edilmediğini ve üçüncü doz aşıdan sonra antikor süresini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: NTV