Ekim 2023 kanlı ay tutulması hakkında merak edilenler

28 Ekim 2023'te dünya genelinde gökyüzü meraklıları ve astronomi severler için büyüleyici bir görsel şölen yaşanacak

Ekim 2023 kanlı ay tutulması hakkında merak edilenler

Parçalı ay tutulması, Türkiye saati ile 21:02'de başlayacak ve 23:14'te sona erecek. Tutulma sırasında Ay'ın %12'si Dünya'nın gölgesinde kalacak, bu da olayın en yoğun anını işaret ediyor.

Bu etkileyici gök olayı Asya, Rusya, Afrika, Amerika, Avrupa, Antarktika ve Okyanusya'nın büyük bir bölümünden izlenebilecek. Ay tutulmasını gözlemlemek için herhangi bir özel ekipmana gerek yok, ancak dürbün veya teleskop kullanarak daha ayrıntılı gözlemler yapabilirsiniz.

Tutulma sırasında, Ay'ın gökyüzündeki konumunu iyi bir şekilde belirlemek önemli. Ay'ın görünümü ve renk tonundaki değişiklikleri yakından izleyerek bu doğa olayının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, fotoğraf veya video çekerek bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Ay tutulmaları, binlerce yıldır insanları büyülemiş ve şaşırtmıştır. Ruhani ve mistik önemi olan bu gök olayı, aynı zamanda modern astronomlar ve bilim insanları için önemli bir gözlem fırsatı sunmaktadır. Ayrıca, yıldız gözlemcileri ve astronomi meraklıları için de muhteşem bir göksel gösteri sunmaktadır.

Hüsûf (Ay Tutulması) Namazı Kılın

Ay tutulduğu zaman Müslümanların evlerinde teker teker kıldıkları bir namazdır. Küsûf namazında olduğu gibi, gizli veya âşikâr bir kırâetle iki veya dört rek`at olarak kılınır. İmam-ı A`zam`a göre bu namazın camide cemaatla kılınması sünnet değildir. Fakat kılındığı takdirde de bir beis yoktur, câizdir.

* Güneş ve ay tutulmaları, küsuf ve husûf namazlarının vakitleridir. Yani gece ve gündüzün ışık kaynağı olan güneş ve ayın, muvakkat bir zaman için gölgelenmesi, azamet-i İlâhiyyenin ilânına sebeb olduğundan, Cenâb-ı Hak kullarını o vakitte bir nevi ibâdete dâvet etmektedir. Yoksa kılınan namaz, devam etme süresi astronomi hesaplarıyla belli olan ay ve güneş tutulmasını ortadan kaldırmak için değildir.