Diz kapağı ağrısı neden olur? Diz ağrısının en büyük sebepleri

Diz kapağında bazı zamanlar ağrılar meydana gelebilir. Yaşam kalitesini bozabilen bu ağrılar, hareket kabiliyetinde de azalmaya sebep olur. Peki diz kapağı neden ağrır? İşte nedenleri...

Diz kapağı ağrısı neden olur? Diz ağrısının en büyük sebepleri

Diz kapağı çok ciddiye alınmasa da vücudun hareketi açısından en önemli noktalarda birisidir. Sağlıklı bir diz kapağına sahip olmayan bireyler, ayağa kalkıp uzun süerli yürümekte zorluk yaşar. Bazı durumlarda da ağrılar meydana gelir. Diz kapağında yaşanan ağrının birçok nedeni vardır. Yaşam kalitesini kötü olarak etkileyen diz kapağı problemi, ciddiye alınmazsa büyük sıkıntılara da yol açabilir.

DİZ KAPAĞINDA NEDEN AĞRI OLUŞUR?
Diz kapağının aşırı kullanımı bazı zararlar doğurur. Kıkırdak aşınması, travma, diz kapağı kayması, diz kapağı tümörleri, enfeksiyon, yağ dokusu iltihabı, tendon iltihabı, plikanın yıpranması, kireçlenme gibi birçok etken, diz kapağında ağrıya sebep olur.

DİZ KAPAĞI KAYMASI NEDİR?
Diz kapağı ağrısının en büyük sebeplerinden biri genellikle diz kapağındaki kaymadır. Diz kapağında kayma çoğunlukla oturarak çalışan kişilerde olur. Bağdaş kurarak oturmak, kaymanın en büyük sebeplerindendir. Bu şekilde oturulduğunda diz kapağı dışa doğru kayar ve sürekli yapılırsa da kıkırdakta yıpranma olur. Sık sık bacak bacak üstüne oturanlarda ad meydana gelebilir.

DİZ KAPAĞI KİREÇLENMESİ NEDİR?
Diz ağrısındaki en büyük sebepler arasında diz kapağının kireçlenmesi bulunur. Diz kapağının rahatlıkla hareket edebilmesi için dizdeki iki yüzeyde de kıkırdak doku bulunuyor. Buradaki kıkırdaklar aşındığında, diz kapağında kireçlenme olur. Böylece ayağa kalkıldığında diz kapağından gıcırdama sesi gelebilir. Erken teşhisle birlikte uygun görülen tedavi ile sorun giderilebilir. İleri seviyede cerrahi müdahale zorunlu hale gelir.

DİZ KAPAĞI AĞRISINA NE İYİ GELİR?
Diz ağrısının sebebi bir burkulma ve incinme kaynaklıysa, esneme hareketleri yapılabilir. Spor yaparken, vücutla uyumlu spor ayakkabı kullanılmalıdır. Ağrı başka şeylerden kaynaklıysa doktora görünmeli ve gerekli tedaviyi almalısınız.

Kaynak: MedicalPark, Anadolu Sağlık