Çam Kozalağı Kaynatılır Sonrasında Suyu İçilirse Meğer O sorunu geçiriyormuş!

Türk mutfağının sayısız baharat ve şifalı bitkileri mevcuttur. Ancak Çam kozalağından elde edilen çayın faydalarını pek kimse bilmez..

Çam Kozalağı Kaynatılır Sonrasında Suyu İçilirse Meğer O sorunu geçiriyormuş!

Uzun bir süredir Çam Kozalaklarını değerlendirmekteyim. Ya onlardan reçel yapmakta ya onlardan dekoratif ürünler elde etmekteyim.

Ancak tesadüfen internette dolaştığım bir tarifin müthiş şifalarını gördüm. Milliyet gazetesinde okudum açıkçası haberi. Ve sizlerle paylaşmaya da karar verdim:

Bakınız ne gibi yararları varmış : 

Çam kozalağından su elde edip çeşitli hastalıklardan kurtulabilmeniz mümkün. İşte sizlere çam kozalağı suyu faydaları…

Bronşit ve astımda şifa kaynağı!


Çam kozalağı suyu solunum yolları rahatsızlıklarında şifa sağlıyor. Öksürme, balgam, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kesin şifa olduğu belirtiliyor.

Çam kozalağı faydaları çok az kişi tarafından bilinir. Oysaki çam kozalağından sadece süs için değil, sağlığınız için de faydalanabilirsiniz.


Akciğerleri temizliyor!


Çam kozalağı akciğerlerin temizlenmesine yardımcı oluyor. Vücudun ihtiyacı olan gerekli mineralleri karşılamasından dolayı, akciğer rahatsızlıklarına neden olan sigaranın kalıcı zararlarını ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Tüm kış boyunca gribi engelliyor!


Birçok uzman tarafından yapılan araştırmalarda, çam kozalağının işlenmesi ve yağının çıkartılması sonucunda tüketilmesi tüm kış boyunca hastalıklardan koruduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bağışıklığı arttırıcı etkiye sahip olan çam kozalağı içerisinde nadir bulunan özel bileşenlere sahiptir.


Çam kozalağı suyu yapılışı:

5 adet çam kozalağının doğranır, daha sonra bir kaba ya da geniş hacimli bir su dolu tasa konur. 24 saate yakın bir süre bekletildikten sonra yarım saat kaynatılmalıdır.

Kaynadıktan sonra bal veya şekerle tatlandırıcı uygulanmalıdır. Sonrasında rahatlıkla günde bir bardak ya da çay bardağı adedince tüketilebilir.

Kaynak:pembenar