Yenişafak Yazarı Acet : Şubat Anketinde Muharrem İnce Ve Mustafa Sarıgül'ün oy oranını açıkladı

Yenişafak yazarı Mehmet Acet son anket sonuçlarını açıkladı. Şubat ayında yapılan ankette Muharrem ince ve Mustafa Sarıgül ne kadar oy alacak belli oldu..

Yenişafak Yazarı Acet : Şubat Anketinde Muharrem İnce Ve Mustafa Sarıgül'ün oy oranını açıkladı

Türkiye uzun bir süredir erken seçimi konuşuyor. Erken seçimde partilerin ne kadar oy alacağı merak edilmektedir.

Bir çok ankette Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce'de sorulmaya başlandı. İki siyasinin ortak bir özelliği CHP kökenli olmalarıdır. CHP'de Kılıçdaroğlu politikalarından rahatsız olan  bu iki isim partiden kısa bir süre önce yollarını ayırdı.

Mustafa Sarıgül Türkiye Değişim Partisini kurarak yoluna devam ediyor. Muharrem İnce'nin ise yeni bir siyasi parti kurarak yoluna devam etmesi beklenmekte. O partinin adının Memleket Hareketi Partisi veya Memleket Partisi olması bekleniyor..

Ancak herkesin merak ettiği tek bir şey var ne kadar oy alacaklar?

Yenişafak yazarı Mehmet Acer her iki isminde ne kadar oy alacağını açıkladı...

"Konsensüs Araştırma’nın Şubat ayı içinde yaptığı araştırmanın sonuçları elime ulaştı. Öncekilerden farklı olarak bu ankette, “Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi isme oy verirsiniz” yahut, “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” şeklindeki geleneksel sorular yöneltilmemiş. Ama iki isim üzerinde bir odaklanma olmuş.Türkiye Değişim Partisi, yani Mustafa Sarıgül ile yakın bir zaman içinde partisini kurması beklenen Muharrem İnce. Malum, her iki ismin de geçmişinde CHP’den uzun yıllar siyaset yapmışlığı var. Bu anlamda, ayrılıp kendi yollarına yönelmeleri acaba ne kadar başarılı olacaklar sorusunu da beraberinde getiriyor. Konsensüs’ün 1500 kişiyle telefonla görüşerek yaptığı ankette bu iki isimle ilgili sorular üç şık halinde sorulmuş."

Buna göre ortaya çıkan sonuç şu şekilde olmuş:

Mustafa Sarıgül için;

Kesinlikle oy veririm diyenler: Yüzde 3.1

Oy verebilirim diyenler: Yüzde 15.6

Kesinlikle oy vermem diyenler: yüzde 81.3

Muharrem İnce için aynı sorular sorulduğunda ise şöyle bir tablo ortaya çıkmış:

Kesinlikle oy veririm diyenler: Yüzde 5.4

Oy verebilirim diyenler: Yüzde 17.3

Kesinlikle oy vermem diyenler: Yüzde 77.3

"Peki, bu veriler bize ne anlatıyor?" diye BİR SORU soran Mehmet Acet, yazısına şu şekilde devam ediyor

İlk iki soruya bakıldığında, Sarıgül’ün oy alma kapasitesinin yüzde 18.7, İnce’nin oy alma kapasitesinin ise, yüzde 22.7 olduğu anlaşılıyor. Kesinlikle oy veririm diyenleri, şimdiden oy vermeye karar vermiş olanlar olarak kabul edecek olursak, İnce’nin yüzde 5.4, Sarıgül’ün ise yüzde 3.1 oranında oy alabileceği sonucu karşımıza çıkıyor. Anketi yapan Konsensüs Araştırma’nın Başkanı Murat Sarı, bu tercihlerin daha önce CHP’ye oy vermiş seçmene ait olduğunu söylüyor. O halde, bu tabloya bakarak, CHP seçmeni içinde hem İnce’nin, hem de Sarıgül’ün geniş bir ‘sempati halesi’ oluşturduğu sonucunu çıkarmamız gerekmiyor mu? Anket bu. Herkes, kendi görüşünü söylemekte serbest.

Evet Mehmet ACET'İN yazısı bu şekildeydi... 

Yazının yayınlanmasının ardından CHP medyasında oldukça sert açıklamalar yapıldı ve Yenişafak yazarının yazısına tepki gösterildi.

Sosyal medyada ise çok sayıda CHP'li bu oy oranlarına tepki göstererek gerek Muharrem İnce gerekse Mustafa Sarıgül'ün asla CHP tabanından oy alamayacaklarını iddia ettiler..

Ancak bir çok ankette CHP'nin yerinde saydığı görülmektedir. Son dönemde Oyunu artıran partiler arasında ise İyi Parti dikkat çekmektedir.

İyi Parti ve CHP arasındaki ortaklığın bitmesi durumunda ise bir çok anketçi İyi Parti'nin çok daha fazla oy alabileceğini düşünmekte...