Sosyal medya hesabından Mansur Yavaş Paylaşımı Yapan Emniyet Müdürüne İhraç Şoku

Şaşırtıcı bir haber gündeme geldi : Sosyal medya hesabında Mansur Yavaş paylaşımı yapan emniyet müdürü ihraç edildi

Sosyal medya hesabından Mansur Yavaş Paylaşımı Yapan Emniyet Müdürüne İhraç Şoku

Bugün basında yer alan bir haber şaşkınlık yarattı. Haberin ayrıntılarında 2020 yılında ABB Başkanı Mansur Yavaş'a destek paylaşımı yapan emniyet müdürü, siyasi paylaşım yaptığı gerekçesiyle görevden ihraç edildi ifadeleri yer alıyor.

Siyasi gündemi alt üst eden ayrıntıları Haber Favori olarak sizler için derledik.

T24'ten Tolga Şardan, bugün yazdığı yazısında, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş leyhine paylaşım yapan emniyet müdürünün meslekten ihracına giden süreci okuyucuylarıyla paylaştı.. 

''10 Nisan 2020 gecesi hükümet, pandemi koşullarında ilk sokağa çıkma yasağını uygulamaya başladığı İçişleri Bakanlığı aracılığıyla duyurmuş, halk sokağa çıkma yasağının başlamasına dakikalar kala panikle birlikte sokaklara dökülmüş, uzun süre tartışılan görüntüler ortaya çıkmıştı. Yine hatırlayalım, ortaya çıkan görüntüler AKP iktidarında kriz yaratmış, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında gergin saatler yaşanmıştı. Hatta iddialara göre, yaşanan bu durum sonrasında Koca görevinde istifa etmiş ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan başta AKP yönetiminin araya girmesiyle istifasını geri almıştı'' diyen T24 yazarı Tolga Şardan, ihraca giden sürecin tam da bugün başladığını öne sürdü.
 

Dikkat çeken ayrıntı! Yedi dakika arayla atılan iki tweet

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa paylaşımın sosyal medyaya düştüğü dakikalarda, sürecin sonunda hakkında ihraç kararı verilen polis müdürü, saat 21.31’de kendi adına olan Twitter hesabında bir paylaşıma yer verdi. Öte yandan İçişleri Bakanı’nın istifasını açıkladığı paylaşımdan sadece yedi dakika sonraki paylaşımda polis müdürü “Binlerce kez şükürler olsun” cümlesine yer verdi.

Konuyla ilgili olarak Tolga Şardan, yazısında yaşananlara dair ''Dört kelimeden oluşan tek cümlelik paylaşım, polis müdürünün meslekten ihracına kadar giden yolun başlangıcı oldu'' ifadelerine yer verdi..

Şardan tartışma yaratan ve gündem olan  yazısına şöyle devam etti: ''Soylu’nun, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin araya girmesiyle geri aldığı istifasıyla birlikte görevinin başında kalması sonrasında harekete geçen emniyet yönetimi, paylaşımı yapan polis müdürü hakkında soruşturma başlattı.

Gerekçe; Soylu’nun istifa ettiği paylaşımının ardından, Soylu’ya bağlı bir teşkilatın personeli olarak yaşanan gelişmeden mutluluk duyduğunu gösteren bir paylaşımda bulunmaktı!

Tabii idare bunu açık açık dillendiremiyordu ama asıl sebep buydu.

Zira Emniyet merkez teşkilatı içinde faaliyet yürüten hem İstihbarat Başkanlığı, hem de Siber Suçlarla Mücadele Dairesi, Soylu’nun yaşadığı süreçle ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımları tek tek inceliyor, olumsuz ve eleştirel yorum ile paylaşımları bir köşeye not alıyordu''

Önce görevden alındı

Paylaşımın tespit edilmesiyle birlikte polis müdürü, önce Elmadağ Şehit Mustafa Poyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi’ndeki görevinden 20 Nisan 2020 günü açığa alındı. Sonra da müfettiş görevlendirmesi yapılarak hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını söyleyen Şardan, "Hakkında idari soruşturma açılan polis müdürü, müfettişe verdiği ifadesinde özetle kendisinin kurban adağı olduğunu, tanıdığı bir memur aracılığıyla adak konusunun tamamlanması nedeniyle söz konusu paylaşımı yaptığını, paylaşım saatinin Soylu’nun istifa paylaşımıyla tamamen tesadüf olduğunu, sonrasında da yanlış anlamaya neden olmamak amacıyla paylaşımını sildiğini açıkladı. Polis müdürü müfettişe sürecin delil ve tanıklarını göstererek amacını ispatladı" diye açıkladı.

Geriye dönük paylaşımlara inceleme

Polis müdürüne hesap sormada ısrarlı olan müfettişin, geriye dönük Twitter paylaşımlarını mercek altına aldığını söyleyen Şardan yapılan araştırma sürecine dair "Yapılan araştırmada, söz konusu polis müdürünün beş farklı paylaşımı sorunlu olarak belirlendi. Bu paylaşımlardan birisi idareye göre fazlasıyla sıkıntılıydı. Müfettiş buradan yürüyecekti. Zaten öyle de oldu. Hakkındaki altı ayrı paylaşımdan beşinden sonuca ulaşamayan idare, altıncı paylaşımdan polis müdürünü yakalamıştı" dediği yazısında ihraca giden süreci oluşturan paylaşımları şöyle açıkladı:

"Polis müdürü 15 Mayıs 2019 günü sabah saatlerinde yaptığı paylaşımda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) bir faaliyetini yorumlayan tweet atmıştı:

“Parselci müteahhitler belediyeden kovuldu. Anfa canlı yayınla ihale yaptı ve milletin 1 kuruşu bile zayi edilmedi. Son dk yapılan ihaleler iptal edildi. İthal çiçek alımından vazgeçildi. Üretici ve TL korundu. Kovulan 22 idareci de zaten birilerinin kovulması sonucu gelmişlerdi.”

Siyasi taraf olma iddiası

Müfettişin söz konusu paylaşımı analiz ederken, bir gün öncesinin Sabah gazetesinde yayımlanan bir haberi esas aldığını söyleyen Şardan, "Hükümete yakın amiral gemisi olarak tanımlanan gazetedeki haberde 'Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın belediyede büyük kıyım gerçekleştirdiği' belirtiliyordu. Gazete haberi ile sosyal medya paylaşımı yan yana getirildiğinde polis müdürünün, ABB’nin yolsuzlukları önlemek, adil davranmak amacıyla başlattığı bir uygulamaya dolaylı destek verdiği tespit edilmişti'' dedi.

Paylaşımın hesabı: Meslekten ihraç

Yönetime gelen CHP’li Yavaş’ın altı hafta sonra yaptığı ekip değişimine destek verdiği iddia edilen polis müdürünün işlediği suçun içeriğinin “iki siyasi parti arasında taraf olduğu, siyasi partilerin yararına veya zararına çalışmak ya da siyasal eylemlerde bulunmak, görevli olmaksızın siyasal amaçla yapılacak açık veya kapalı yer toplantılarına ya da gösteri yürüyüşlerine katılmak” olarak müfettiş raporuna girdiğini söyleyen Şardan, "Müfettiş soruşturması sonrasında hazırlanan disiplin raporu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş başkanlığında toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’nda görüşülerek karara bağlandı. Kurul, geçen yıl temmuz ayındaki toplantısında söz konusu polis müdürünün hakkındaki iddianın 'subuta erdiğini' gerekçe gösterdi. Kurul, polis müdürünün 'meslekten çıkartılması'na hükmetti. Böylece hakkında önce Soylu’ya muhalif paylaşım yaptığı iddiası boşa çıkan polis müdürü, bu kez ABB ve Yavaş’ı desteklediği iddiasıyla meslekten çıkartıldı. İlâve edeyim, aynı polis müdürünün daha önce Doğu’daki görev aldığı kentte 17 – 25 Aralık süreci sonrasında 'FETÖ’cülere yönelik yapılan işlemlerde yer almıştı" diye belirtti.

Kaynak: T24