Son Anketten Çıkan Sonuç Erdoğan'ı Üzecek Türden Oldu Oranlar Şaşkına Çevirdi

Bir çok ankette AKP VE MHP oyları düşüşe geçerken yayınlanan son ankette de durum değişmedi.

Son Anketten Çıkan Sonuç Erdoğan'ı Üzecek Türden Oldu Oranlar Şaşkına Çevirdi

Yayınlanan bir çok seçim anketinde iktidara verilen destek düşüyor. Bir çok seçim anketinde seçimin ilk turda bitmeyeceği gözüküyor.

Yine aynı şekilde verilen desteğin de büyük oranda düştüğünü görüyoruz yayınlanan anketlerde.

 Bugün basında bir anket daha yayınlandı. Yayınlanan ankette iktidarı oldukça üzecek sonuçlar vardı. Konuyla ilgili anketi haberleştiren Gerçek Gündem internet sitesi ayrıntılara da haberinde yer vermiş:

İşte yayınlanan o anketle ilgili bilgilerin ayrıntıları : 

Saros Araştırma, mart ayı Türkiye Gündemi ve Siyaset anketini yayımladı. Yüz yüze ve CATI (Bilgisyar destekli telefon anketi) uygulaması şeklinde yapılan ankette 3042 kişiyle görüşüldü.

Vatandaşlar, "Sizce bugün Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?" sorusuna, yüzde 30.6 ekonomi, yüzde 29.8 koronavirüs, yüzde 14.5 işsizlik, yüzde 6.4 hükümet, yüzde 6.2 yargı/adalet sistemi, yüzde 5 muhalefet, yüzde 4 eğitim, yüzde 1.6 sağlık, yüzde 0.8 terör, yüzde 0.2 Suriyeliler yanıtını verdi.  


Partilere göre oranlar ise şöyle:

"Belirttiğiniz bu sorunları sizce hangi siyasi parti çözebilir?" sorusuna vatandaşların yanıtı yüzde 32.2 AKP, yüzde 19.0 CHP, yüzde 12.1 HDP, yüzde 10.5 MHP, yüzde 8.9 İYİ Parti oldu. 


"Hükümetin performansını genel olarak nasıl buluyorsunuz?" sorusuna ise vatandaşların yüzde 61.8'i "başarısız" yanıtını verirken, yüzde 38.2 "başarılı" dedi. 
 
"Genel olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı başarılı buluyor musunuz?" sorusuna verilen yanıtlar ise yüzde 42.3 oranında "evet", yüzde 57.7 oranında ise "hayır" oldu. 

"Sizce Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sistemine mi devam etmeli, yoksa parlamenter sisteme mi dönmeli?" sorusuna verilen yanıtlar ise şöyle:

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine devam etmeli: Yüzde 40.7
Parlamenter sisteme dönmeli: Yüzde 59.3