Bedelli Askerlik Yapacak Gençleri Üzen Haber Geldi Fiyatlar Yine Artacak

Yüksek bedelli askerlik fiyatları tepki çekerken gelen son dakika haberine göre bedelli askerlik fiyatlarının yine artacağı belli oldu..

Bedelli Askerlik Yapacak Gençleri Üzen Haber Geldi Fiyatlar Yine Artacak

Bedelli askerlik fiyatlarının yüksekliği tepkiye yol açarken fiyatların yine artacağı haberi geldi. Maaş zamları arttıkça bedelli askerlik fiyatları da artıyor.

Sadece yurt içi değil yurt dışındaki gençlerde bu duruma tepkili.

Daha önceki çıkan yasalarda bedelli askerlik ücreti 15 bin ile 18 bin TL arasındaydı. Ancak son zamanlarla birlikte bu rakamlar tırmanışa geçti.

Yeniçağ'da yer alan habere göre: 2022 ve 2023 yıllarında kamu personelinin aylıklarına uygulanacak olan artışı içeren 6. dönem toplu sözleşme metni açıklandı.

Sözleşmede yer alan maaş katsayısına göre 2022 yılı Ocak ayından itibaren bedelli askerlik yapacakların ödeyecekleri tutarlar da artacak. Enflasyon farkının oluşması durumunda toplu sözleşme metninde yer alan maaş katsayısı daha da artacağı için ödenecek bedelli askerlik ücreti de yükselecek.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Asker Alma Kanunu'nun bedelli askerlik başlıklı 9 uncu maddesine göre; bedelli askerlik tutarı 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadardır.

Bu hüküm gereğince bedelli askerlik yapacak kamu personeli dahil birçok vatandaşın bedelli askerlik tutarı Temmuz ayı sonrasında 240.000 *0,188787 = 45.308,8 TL olmuştur